top of page

Veera'nın Seyahatnamesi

Solarpunk Ütopya Dokuzuncu Kıta Netta'da, Sıra Dışı Bir Yolculuk Hikayesi

Diğer Evrenden Mektup Var!

_7d025d40-04a7-4e4b-80c7-fe0c3f6898e4.jpeg

Bir DİĞER EVRENİN SENARİSTİ Hikayesi

Diğer Evrenin Senaristi Veera Virtanen’in mektupları, artık sadece Sanat Okur platformunda yayında değil, Yerli Bilimkurgu Yükseliyor dergisinde de aylık olarak okurlara sunulacak. Diğer Evrenin Senaristi romanında çıktığı fakat anlatılmayan iki buçuk yıllık seyahati boyunca sevgilisi Eeva’ya yazdığı ve fütüristik bir solarpunk kuir ütopya olan Netta kıta ülkesinin yollarında başından geçen sıra dışı olayları tek tek anlattığı gizemli mektuplar nihayet bilim-kurgu severlerin huzurunda... Keza bu mektuplar, ilk başta sıradan aşk mektupları gibi görünse de, durum sanılandan çok farklıdır. Zira o seyahatte yaşadığı bazı olağanüstü, doğaüstü ve mistik olaylar ile birlikte zaman içinde varlığını unutacağı, saklayıp da kaybedeceği ve yıllar sonra ortaya çıkacak sarsıcı kanıtlar niteliğindedir; yaşadığı ve yaşayacağı önemli olaylara ayna tutmaktadır. Dolayısıyla satır aralarında kalmış pek çok sırrı da açığa çıkaracaktır. İlaveten bu hikâye, Diğer Evrenin Senaristi yan hikâyesi olma özelliği taşımaktadır; bu romanın devamı olan Diğer Evrendeki Kadın ve Parçalanmış Yansımalar ve hatta bir ara roman olan Kadınların Öldüğü Yer’e göndermeler ve açıklamalar barındırdığı gibi destekleyicidir.

Hiç şüphesiz, Diğer Evrenin Senaristi'ni okuyup duygulanan bazı okurlarım tarafından bana sorulan sorulardan biriydi, neden Veera’nın uzun süren yolculuğuna hiç değinmediğim? Geçen yıllarda romanın ikinci baskı özel versiyonu çıkınca kendimi tutamayıp yazmaya giriştim. Böylelikle Diğer Evrenin Senaristi Bölüm 14 ile 16 arasında kalan Veera’nın anlatılmamış seyahati zihnimden çıktı ve gerçek oldu. Öyle ki, başkahramanım Veera’nın, bazen yol üstü dinlenme tesislerinde, bazen de kaldığı pansiyonlarda –direkt olarak Eeva’ya hitaben– el yazısıyla yazdığı; yolculuğunu, hislerini ve yaşadığı tuhaf olayları anlattığı mektuplardan oluşan seyahat günlüğü ortaya çıkmış oldu. Ne de olsa onun hikâyesi, bitti denilen yerden başlayıp diğer evrenlere uzanıyordu ve fizik kurallarına meydan okuyordu. Hem de, aşkın verdiği güçle dünyayı/dünyaları kurtarmaya doğru… Keyifli okumalar dilerim.

Veera'nın Seyahatnamesi Bölüm 5

Bilim-Kurgu, Kuir Ütopya, Romantizm, Mistisizm

Veera'nın Seyahatnamesi; Eeva'yı kaybettikten sonra kendini yollara vuran Veera'nın, hem aşk mektupları hem de seyahat günlüğüdür; tüm hikaye, solarpunk bir queer ütopya olan Netta adındaki kıta ülkede geçmekte, ilk dört romanın karakterlerini yeni bir macerada buluşturmaktadır.

Önemli Not: Bu hikayenin finali öyle bir noktaya vardı ki, dallanan bir evren yaratarak yeni bir roman serisi oluşturdu. Nitekim Elisa/Mila/Ella diyerek üç kimliğe ayırdığım zaman yolcusu anti-kahramanın, 16.Bölüm sonunda Veera ile göl kıyısında baş başa kaldığı sırada, gelecekte yaşadıklarını -en gerçek haliyle ilk kez- anlatmaya başladığı noktada ortaya çıktı Gelecekteki Geçmiş romanı. Çünkü aslında Elisa/Mila/Ella, gerek kendi gerekse annesi ile ilgili çoğu gerçeği Veera'dan gizlemiş ve üstelik doğruları anlatmamıştır. Sırları çoktur ve diğer evrende olanlar, daha önce anlattıklarından farklıdır. Oysa asıl hikayenin ilk kısmını, göl kıyısındayken iç dökerek Veera'ya -ve siz değerli okurlara- anlatmakta. Ve bu ilk kısım, Gelecekteki Geçmiş romanında.

  • Gri Instagram Simge
  • Gri YouTube Simgesi
  • Gri Heyecan Simge
  • Gri Spotify Simgesi
  • Gri Pinterest Simge

Kimdir Şeyda Aydın / Sheida Aiden?

Türkiye'nın ilk siberpunk/solarpunk/kuir (queer) bilim-kurgu romanlarının ve hikayelerinin yazarıdır. Yayınlanmış eserleri; “Diğer Evrenin Senaristi”, “Diğer Evrendeki Kadın”, “Parçalanmış Yansımalar" , "Kadınların Öldüğü Yer" ve yeni bir seri başlangıcı olarak GELECEKTEKİ GEÇMİŞ adlı romanlardır. Nisan 2021'den itibaren sanatokur.com'da yayınlanan ve  bir spin-off olan "Veera'nın Seyahatnamesi" adlı edebiyat/hikaye dizisini ayda bir bölüm olarak yazmış ve okurlarla buluşturmuştur.  Ve şimdilerde yeni hikaye projelerine odaklanmıştır.

  • Gri Instagram Simge
  • Gri Heyecan Simge
  • Gri Pinterest Simge
  • Gri YouTube Simgesi
  • Gri Spotify Simgesi
Veera Bölüm6
bottom of page