Şeyda AYDIN

Kendi Hikayesi, Yolculuğu ve Projeleri

  • Gri Instagram Simge
  • Gri YouTube Simgesi
  • Gri Heyecan Simge
  • Gri Spotify Simgesi
2021-07-07 15.07_edited.jpg

Şeyda AYDIN ya da yurt dışında bilinen adıyla Sheida Aiden, 23.04.1981 tarihinde İzmir’de dünyaya gelmiş, ilk, orta, lise ve üniversite eğitimini İzmir’de tamamlamış; Dokuz Eylül Üniversitesi, Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun olmuştur. İstanbul’a yerleştikten sonra, senaristlik ve film yönetmenliği alanlarında çeşitli atölye ve kurslara katılmış, film yapım ve senaryo yazarlığı eğitimlerini başarıyla tamamlamıştır. Bugüne kadar kendisine ait dört adet yayınlanmış roman bulunmaktadır. Üçlemenin ilkinin adı “Diğer Evrenin Senaristi”, ikincisi “Diğer Evrendeki Kadın”, üçüncüsü “Parçalanmış Yansımalar” adlı romandır. Her romanını seriye devam olarak değerlendirse de, aslında her biri  yeni bir hikâyedir. Yayınlanmış olan dördüncü romanı "Kadınların Öldüğü Yer",  ilk üç romanına kıyasla karanlıktır; sert gerçekçi suç, gotik ve grotesk gerilimdir; ama yine de siberpunk temelinde bilim kurgu serisinin başlangıcıdır; devam romanını siberpunk türüne göre yazmaktadır. Proje ve çalışmalarına; mistizm, çok tanrılı dinler ve mitler, yapay zekalı rahim, nanoteknolojik hücre yenilenme, retro fütürizm, siberpunk bilim kurgu kültürü, alternatif evrenler, ütopya ve distopya bilim kurgusunda posthümanizm ve feminizm alanlarında uluslararası araştırmalarla devam etmektedir. Son aylarda -Nisan 2021'den itibaren sanatokur.com'da yayınlanan- Veera'nın Seyahatnamesi adlı -ütopik Netta kıta ülkesini baştan sona dolaşan gezgin bir aşığın anılarını- edebiyat/hikaye dizisi şeklinde, ayda bir bölüm olmak üzere yazıp yayınlamakta ve okuyucularla buluşturmaktadır.

 

Romanları; feminist siberpunk bilim kurgu, kuir bilim kurgu, kuir ütopya ve distopya alanlarında ABD’deki akademisyenler tarafından incelemeye alınmıştır. Bununla beraber, yurt dışındaki Cyberpunk Culture Conference’dan (cpcc20) kabul alıp 10 Temmuz 2020’de Türkiye’yi bu kulvarda ilk kez tanıtmış olan romanlardır. Ayrıca posthümanizm, feminist bilim kurgu, kuir bilim kurgu ve retro/neo fütüristik ütopya, paralel evrenler konusunda yazdığı akademik makalesi, İngiltere'deki Edebiyatta Posthümanizm adlı kitapta yer almıştır. İlaveten, London Sicence Fiction Research Community’nin düzenlediği konferansta ve SFRA Review gibi  -yurt dışının- ünlü edebiyat ve bilim kurgu dergilerinde romanları ile yer almıştır. Yurt dışında Türkiye’nin ilk siberpunk-kuir-bilim kurgu romanlarının yazarı diye anılarak hakkında makaleler yazılmıştır. Tüm romanlarının en temel, en ideolojik ve olmazsa olmaz özelliği; her romanda başrolün sadece kuir karakterlere ait olmasıdır. Kaleme aldığı bilim kurgu türü, genel olarak non-western veya soft-core türü şeklinde anılmaktadır; spekülatif kurgu ve retro fütürizm ile mitolojinin birleşimidir ve kurmaca evrenlerde yaşayan kuir(LGBT+) kahramanların varoluşsal, ruhsal ve aşksal yolculuklarına; paralel evrenlere; cinsel yönelim ve cinsiyet eşitliğine, aynı zamanda içinde yaşadığımız dünyanın toplumsal gerçekçiliğine ve öngörülerine dairdir.
 

C360_20210312-154733-38_edited_edited_edited.jpg
IMG_20210607_132232_767.jpg

Öncesinde; 2014 yılında, KAOS GL 9.Kadın Kadına Öykü Yarışmasında, "Kömür Karasından Altın Sarısına" isimli naif öyküsü ile özel ödüle layık görülmüştür.
Medeni hâli bekâr olup, kendisini sadece yazarlık kariyerine odaklamıştır. Bugüne kadar roman dışında, yurt dışı film-dizi endüstrisi için senaryolar yazıp projelerini göndermiş olsa da, senaryo yazarlığını geri plana iterek sadece roman yazarlığı ile yoluna devam etmektedir. Gelecekte; Türkiye ile sınırlı kalmayıp bir dünya romancısı olmayı; Hugo ve Locus ödülleri almayı düşleyen idealist bir yazardır ki zaten ileri vadede "Diğer Evren Serisi" üçlemesi İngilizce olarak tüm dünyada yayınlanacaktır. Bunların yanı sıra yazar, internet sanat-edebiyat platformlarında -Sanat Okur internet sanat haber platformu ve Öyle Olsun edebiyat e-dergisinde- eleştirel köşe yazarlığı yapmaktadır. Siyasi hiçbir görüşü olmadığı gibi hiçbir oluşuma üye değildir; her insanın eşit olduğuna, evrenselliğe, dünya vatandaşlığına inanır. Kadının kültürlere göre tarihi, çok tanrılı dinler tarihinde tanrıçalar, kadın hakları, insan-üstücülük, psikanaliz, antropoloji, İskandinav mitolojisi, çağdaş dünya edebiyatı, dünya tarihi, dünya sineması ile yakından ilgilenmekte; araştırmalar yapmaktadır. İskandinav mitolojisi ile Finlandiya/İzlanda dilleri ve coğrafyası aşığı, doğa tutkunu, sanatsever, hayvansever ve iyi bir müzik dinleyicisidir. 80'lerin retro-fütüristik bilim kurgusu ise vazgeçilmezidir. Romanlarını yazarken, tüm bunların bir araya gelip bir bütün hâlinde kendisine yol gösterdiğine, ilham olduğuna inanmaktadır. Yeni başladığı seri sebebiyle yazım dili, tarzı gibi siberpunk olduğu kadar gotik ve karanlık bir hal almaya başlamıştır.

Önemli Uyarı: Yazar Şeyda AYDIN; gerek ideolojik gerek felsefik gerekse tarz olarak kendisiyle uzaktan yakından hiçbir ilgisi olmayan isim benzerleri ile kesinlikle karıştırılmamalıdır. Yazar olarak anılan Şeyda Aydın'ın, Türkiye'nin ilk ve tek siberpunk-kuir-feminist bilim kurgu roman serisinin yazarı olarak benzeri olmadığı gibi; isim benzerlerine ait olan tiktok ve popçu hesapları veyahut kavramları ile hiçbir ilgisi yoktur. Yazar Şeyda AYDIN; hem siberpunk hem de gotik; aynı zamanda paganist, feminist ve posthümanist bir edebiyatçıdır.

Dikkat: Yazarın romanlarından alıntılar seslendirdiği YouTube Kanalının resmi hesabı sheidaaiden81 şeklinde; resmi Instagram hesabı da seydaaydin.official şeklindedir. Benzer isimlerin hesapları ile karıştırılmaması için tüm resmi Şeyda AYDIN hesaplarına aşağıdaki butonlar vesilesiyle ulaşabilirsiniz.

  • Gri Instagram Simge
  • Gri YouTube Simgesi
  • Gri Heyecan Simge
  • Gri Spotify Simgesi
C360_20211011-190858-01_edited_edited.jpg