top of page

Şeyda AYDIN

Kendi Hikayesi, Yolculuğu ve Projeleri

  • Gri Instagram Simge
  • Gri Heyecan Simge
  • Gri Pinterest Simge
  • Gri YouTube Simgesi
  • Gri Spotify Simgesi
2021-07-07 15.07_edited.jpg

Şeyda AYDIN ya da yurt dışında bilinen adıyla Sheida Aiden, 23.04.1981 İzmir doğumlu yazardır. Ayrıca Türkiye'nın ilk siberpunk/solarpunk/kuir (queer) bilim-kurgu romanlarının ve hikayelerinin yazarıdır. Yayınlanmış olan eserleri sırasıyla: “Diğer Evrenin Senaristi”, “Diğer Evrendeki Kadın”, “Parçalanmış Yansımalar" ve bir character spin-off olan "Kadınların Öldüğü Yer" adlı romanlardır. Nisan 2021'den itibaren SANAT OKUR'da yayınlanan ve başka bir spin-off olan "Veera'nın Seyahatnamesi" adlı edebiyat/hikaye dizisini ayda bir bölüm olarak yazmakta/okurlarla buluşturmaktadır.

Dokuz Eylül Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümü mezunudur. İstanbul’a yerleştikten sonra, senaristlik ve film yönetmenliği alanlarında çeşitli atölye ve kurslara katılmış, film yapım ve senaryo yazarlığı eğitimlerini başarıyla tamamlamıştır. Bugüne kadar okurlarla buluşturduğu dört adet roman, bir adet spin-off hikaye dizisi kaleme almıştır. Eserlerinden  ilki, “Diğer Evrenin Senaristi”, ikincisi “Diğer Evrendeki Kadın”, üçüncüsü “Parçalanmış Yansımalar” adlı romandır ve DİĞER EVREN SERİSİ üçlemesini oluşturmaktadır. Her romanını seriye devam olarak değerlendirse de, aslında her biri yeni bir macera gibidir. Yayınlanmış olan dördüncü romanı "Kadınların Öldüğü Yer" ise  ilk üç romanına kıyasla karanlıktır; sert gerçekçi suç ve grotesk gerilimdir; ama yine de siberpunk temelinde bilim kurgu serisinin başlangıcıdır; beşinci romanını siberpunk türüne göre yazmaktadır. Proje ve çalışmalarına; mistisizm, paganizm, şamanizm, çok tanrılı dinler ve mitler, varoluşçu felsefe, Jungcu psikanaliz, antropoloji, yapay zekalı rahim, nanoteknolojik hücre yenilenme, retro-fütürizm, siberpunk ve solarpunk bilim kurgu kültürü, alternatif evrenler, ütopya/distopya bilim kurgusunda posthümanizm alanlarında uluslararası araştırmalarla devam etmektedir.

Son bir yıldır halen sanatokur.com'da -aylık olarak- yayınlanan Veera'nın Seyahatnamesi adlı edebiyat/hikaye dizisi; Eeva'yı kaybettikten sonra kendini yollara vuran Veera'nın, hem aşk mektupları hem de seyahat günlüğüdür ve tüm hikaye, solarpunk bir queer ütopya olan Netta adlı kıta ülkede geçmekte, dört romanın karakterlerini yeni bir macerada buluşturmaktadır.

Romanları; kuir siberpunk bilim kurgu, feminist kuir bilim kurgu, kuir ütopya ve distopya alanlarında ABD’deki akademisyenler tarafından incelemeye alınmıştır. Bununla beraber, yurt dışındaki Cyberpunk Culture Conference’dan (cpcc20) kabul alıp 10 Temmuz 2020’de Türkiye’yi bu kulvarda ilk kez tanıtmış olan romanlardır. Ayrıca posthümanizm, feminist bilim kurgu, kuir bilim kurgu ve retro/neo fütüristik ütopya, paralel evrenler konusunda yazdığı akademik makalesi, İngiltere'deki Edebiyatta Posthümanizm adlı kitapta yer almıştır. İlaveten, London Science Fiction Research Community’nin düzenlediği konferansta ve SFRA Review gibi  -yurt dışının- ünlü edebiyat ve bilim kurgu dergilerinde romanları ile yer almıştır; Türkiye’nin ilk siberpunk/kuir/bilim-kurgu romanlarının yazarı sıfatıyla anılarak hakkında makaleler yazılmıştır. Tüm romanlarının en temel, en ideolojik ve olmazsa olmaz özelliği; her romanda başrolün hem (queer) kuir hem de kadın karakterlere ait olmasıdır. Bu nedenle queer feminist yönü ağır basar. Kaleme aldığı bilim kurgu türü, genel olarak non-western veya soft-core türü şeklinde anılmaktadır; spekülatif kurgu ve retro fütürizm, siberpunk ve solarpunk ile mitolojinin birleşimidir ve kurmaca evrenlerde yaşayan kuir(LGBTQ+) kahramanların varoluşsal, ruhsal ve aşksal yolculuklarına; paralel evrenlere; cinsel yönelim ve cinsiyet eşitliğine, aynı zamanda içinde yaşadığımız dünyanın toplumsal gerçekçiliğine ve öngörülerine dairdir. Ütopik Netta evreni ne kadar solarpunk ve aydınlık ise; karşıt olan distopik evreni siberpunk ve karanlıktır.

C360_20210312-154733-38_edited_edited_edited.jpg
IMG_20210607_132232_767.jpg

Öncesinde; 2014 yılında, KAOS GL 9.Kadın Kadına Öykü Yarışmasında, "Kömür Karasından Altın Sarısına" isimli naif öyküsü ile özel ödüle layık görülmüştür.
Medeni hâli bekâr olup, kendisini sadece yazarlık kariyerine odaklamıştır. Bugüne kadar roman dışında, yurt dışı film-dizi endüstrisi için senaryolar yazıp projelerini göndermiş olsa da, senaryo yazarlığını geri plana iterek sadece roman yazarlığı ile yoluna devam etmektedir. Gelecekte; Türkiye ile sınırlı kalmayıp bir dünya romancısı olarak Hugo ve Locus ödülleri almayı düşleyen idealist bir yazardır ki zaten ileri vadede "Diğer Evren Serisi" üçlemesi İngilizce olarak tüm dünyada yayınlanacaktır. Bunların yanı sıra yazar, internet sanat/edebiyat platformlarında -Sanat Okur internet sanat haber platformu ve diğer ortamlarda- eleştirel köşe yazarlığı yapmaktadır. Siyasi hiçbir görüşü olmadığı gibi, hiçbir oluşuma üye değildir; her insanın eşit olduğuna, evrenselliğe, gelecekçi dünya vatandaşlığına inanır. Kadının kültürlere göre tarihi, çok tanrılı dinler tarihinde tanrıçalar ve kadınlar, insan-üstücülük, psikanaliz, antropoloji, İskandinav Mitolojisi başta olmak üzere Cermen, Slav ve Kelt mitolojileri, Sami(Lapon) kültürü/tarihi ile yakından ilgilenmekte; araştırmalar yapmaktadır. Öte yandan dünya tarihi, sineması, Finlandiya/İzlanda dilleri ve coğrafyası aşığı, doğa tutkunu, sanatsever, hayvansever ve iyi bir müzik dinleyicisidir. 80'lerin retro-fütüristik bilim kurgusu ise vazgeçilmezidir. Romanlarını yazarken, tüm bunların bir araya gelip bir bütün hâlinde kendisine yol gösterdiğine, ilham olduğuna inanmaktadır. Türü siberpunk ve retro fütüristik olduğu kadar; kuzeyin  mitlerinden ve evrenin mistisizmden sıklıkla beslenmekte, hikayelerine dahil etmektedir.

Önemli Uyarı: Yazar Şeyda AYDIN; gerek ideolojik gerek felsefik gerekse tarz olarak kendisiyle uzaktan yakından hiçbir ilgisi olmayan isim benzerleri ile kesinlikle karıştırılmamalıdır. Yazar Şeyda Aydın, Türkiye'nin ilk ve tek siberpunk/solarpunk /kuir bilim-kurgu eserleri ve kendine özgü tarzı ile hem kuir hem de feminist bilim-kurgu edebiyatçısıdır; netice itibarıyla isim benzerlerine ait olan tiktok ve popçu hesapları veyahut kavramları ile hiçbir ilgisi yoktur. Ayrıca bekardır ve çocuk sahibi değildir.

Dikkat: Yazarın, romanlarından alıntılar seslendirdiği YouTube Kanalının resmi hesabı sheidaaiden81 şeklinde; resmi Instagram hesabı da seydaaydin.official şeklindedir. Benzer isimlerin hesapları ile karıştırılmaması için tüm resmi Şeyda AYDIN hesaplarına aşağıdaki butonlar vesilesiyle ulaşabilirsiniz.

  • Gri Instagram Simge
  • Gri Heyecan Simge
  • Gri YouTube Simgesi
  • Gri Pinterest Simge
  • Gri Spotify Simgesi
C360_20211011-190858-01_edited_edited.jpg
bottom of page