top of page
Diğer Evrenin Senaristi Muninn

Şeyda AYDIN

Yolculuğu ve Projeleri

  • Instagram
  • X
  • Pinterest
  • Youtube
  • Spotify
Yazar Şeyda Aydın

Şeyda AYDIN ya da yurt dışında bilinen adıyla Sheida Aiden, 23.04.1981 İzmir doğumlu yazardır. Ayrıca Türkiye'nın ilk siberpunk/solarpunk/kuir (queer) bilim-kurgu romanlarının ve hikayelerinin yazarıdır. Gerçek şu ki, Şeyda Aydın bir Şeyda Aydın romanı kahramanıdır; çünkü eserlerini oluştururken her birini kişiselleştirir ve kendini bu yönden Philip K. Dick'e benzetir. Yayınlanmış eserleri sırasıyla: “Diğer Evrenin Senaristi”, “Diğer Evrendeki Kadın”, “Parçalanmış Yansımalar", "Kadınların Öldüğü Yer" ve son olarak GELECEKTEKİ GEÇMİŞ adlı romanlardır. Nisan 2021'den itibaren SANAT OKUR'da yayınlanan ve bir spin-off olan "Veera'nın Seyahatnamesi" adlı edebiyat/hikaye dizisini 16 bölüm olarak yazmış/okurlarla buluşturmuştur.

Dokuz Eylül Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümü mezunudur. İstanbul’a yerleştikten sonra, senaristlik ve film yönetmenliği alanlarında çeşitli atölye ve kurslara katılmış, film yapım ve senaryo yazarlığı eğitimlerini başarıyla tamamlamıştır. Bugüne kadar okurlarla buluşturduğu beş adet roman, bir adet spin-off hikaye dizisi kaleme almıştır. Eserlerinden  ilki, “Diğer Evrenin Senaristi”, ikincisi “Diğer Evrendeki Kadın”, üçüncüsü “Parçalanmış Yansımalar” adlı romandır ve DİĞER EVREN SERİSİ üçlemesini oluşturmaktadır. Her romanını seriye devam olarak değerlendirse de, aslında her biri yeni bir maceradır. Dördüncü romanı "Kadınların Öldüğü Yer" ise  ilk üçe kıyasla karanlıktır; sert gerçekçi suç ve grotesk gerilim gibidir; ama yine de siberpunk temelinde yeni bir bilim-kurgu serisi olan NİSKALA Serisi için sunuş romanı sayılmaktadır; çünkü beşinci romanı GELECEKTEKİ GEÇMİŞ'e referans bir kaynaktır. Yeni proje ve çalışmalarına; klonlama, beyin transfer, biyomekanik sistemler başta olmak üzere yine mistisizm, paganizm, şamanizm, sembolizm, çok tanrılı dinler ve mitler, varoluşçu felsefe, Jungcu psikanaliz, antropoloji, yapay zekalı rahim, nanoteknolojik hücre yenilenme, retro-fütürizm, siberpunk ve solarpunk bilim kurgu kültürü, alternatif evrenler, ütopya/distopya bilim kurgusunda posthümanizm alanlarında uluslararası araştırmalarla devam etmektedir. Hayal ettiği dünyaların, Türkiye'nin kültürel dokusu ile hiçbir ilgisi yoktur; dünyalarının kültürel dokusu gelecekçi ve evrenseldir; dolayısıyla hitap ettiği asıl okur kitlesi, Türk Edebiyatı okurları değil, Dünya Edebiyatı okurlarıdır. Hikayelerinin ortak felsefesi; evrende her şey birbirine bağlıdır ve hiçbir şey tesadüf değildir; bu sebeple bütün romanları, hikayeleri, kahramanları birbirine bağlıdır. Kurgusundaki zaman yolculuğu teorisi; kapalı zaman döngüsü-yazgı paradoksudur. Anlatılan ilk olay, daha sonra yaşanacak diğer olayların nedenidir veya daha sonra yaşananlar ilk olayın nedenidir.

Sanatokur.com'da yayınlanmış Veera'nın Seyahatnamesi adlı edebiyat/hikaye dizisinin içeriği ise; Eeva'yı kaybettikten sonra kendini yollara vuran Veera'nın, hem aşk mektupları hem de seyahat günlüğüdür ve tüm hikaye, solarpunk bir queer ütopya olan Netta adlı kıta ülkede geçmekte, dört romanın karakterlerini yeni bir macerada buluşturmaktadır.

Eserleri; kuir siberpunk bilim kurgu, feminist kuir bilim kurgu, kuir ütopya ve distopya alanlarında akademik olarak incelemeye alınmıştır. Bununla beraber, 2020 yılında yine yurt dışındaki Cyberpunk Culture Conference’dan kabul alıp Türkiye'den bu kulvarda ilk kez katılmış romanlardır. Ayrıca posthümanizm, feminist bilim kurgu, kuir bilim kurgu ve retro/neo fütüristik ütopya, paralel evrenler konusunda yazdığı akademik makalesi, İngiltere'deki Edebiyatta Posthümanizm adlı kitapta yer almıştır. İlaveten, London Science Fiction Research Community’nin düzenlediği konferansta ve SFRA Review gibi  -yurt dışının- ünlü edebiyat ve bilim kurgu dergilerinde romanları ile yer almıştır; Türkiye’nin ilk siberpunk/kuir/bilim-kurgu romanlarının yazarı unvanıyla anılmaktadır. Tüm eserlerinin en temel, en ideolojik ve olmazsa olmaz özelliği; her eserde başrolün hem kuir hem de kadın karakterlere ait olmasıdır. Kaleme aldığı bilim kurgu türü, genel olarak non-western veya soft-core türü şeklinde değerlendirilirken, spekülatif kurgu ve retro fütürizm, siberpunk ve solarpunk ile mitolojinin birleşimidir ve kurmaca evrenlerde yaşayan kuir kahramanların varoluşsal, ruhsal ve aşksal yolculuklarına; paralel evrenlere; cinsel yönelim ve cinsiyet eşitliğine, aynı zamanda içinde yaşadığımız dünyanın toplumsal gerçekçiliğine ve öngörülerine dairdir. Ütopik Netta evreni ne kadar solarpunk ve aydınlık ise; karşıt olan distopik evreni siberpunk ve karanlıktır.

Şeyda Aydın Biyografi
IMG_20210705_080350_929_edited.jpg
yazar şeyda aydın, seydaaydinofficial

Öncesinde; 2014 yılında, KAOS GL 9.Kadın Kadına Öykü Yarışmasında, "Kömür Karasından Altın Sarısına" isimli naif öyküsü ile özel ödüle layık görülmüştür.
Medeni hâli bekâr olup, kendisini sadece yazarlık kariyerine odaklamıştır. Bugüne kadar roman dışında, yurt dışı film-dizi endüstrisi için senaryolar yazıp projelerini göndermiş olsa da, senaryo yazarlığını bırakmış sadece roman yazarlığı ile yoluna devam etmektedir. Gelecekte; bir dünya romancısı olarak Hugo ve Locus ödülleri almayı düşleyen idealist bir yazardır ki zaten ileri vadede "Diğer Evren Serisi" üçlemesi İngilizce olarak tüm dünyada yayınlanacaktır. Bunların yanı sıra, internet sanat/edebiyat platformlarında -Sanat Okur internet sanat haber platformu ve diğer ortamlarda- eleştirel köşe yazarlığı yapmıştır. Siyasi hiçbir görüşü olmadığı gibi, hiçbir oluşuma üye değildir; her insanın eşit olduğuna, evrenselliğe, fütürist bir görüş olan dünya vatandaşlığına inanır. Kadının kültürlere göre tarihi, çok tanrılı dinler tarihinde tanrıçalar ve kadınlar, posthümanizm, psikanaliz, antropoloji, İskandinav Mitolojisi başta olmak üzere Cermen, Slav ve Kelt mitolojileri, Sami kültürü/tarihi, Uzak-Doğu kültürü/felsefesi ile yakından ilgilenmekte; araştırmalar yapmaktadır. Öte yandan dünya tarihi, sineması, Finlandiya/İzlanda dilleri ve coğrafyası aşığıdır. Synthwave'den klasik müziğe, blues'dan country/folk ve rock müziğe kadar tutkulu bir müzik dinleyicisi olduğu gibi, tutkulu bir motosiklet sürücüsüdür. Ayrıca doğa tutkunu, sanatsever, hayvanseverdir.  Gerek sinema gerek edebiyat olsun, 80'lerin retro-fütüristik bilim kurguları vazgeçilmezidir ki romanlarını yazarken, çocukluğundan beri öğrendikleri ve öğrenmeye devam ettiği tüm bu birikimlerin  kendisine ilham olduğuna inanmaktadır. Temel türü siberpunk ve retro fütüristik olduğu kadar; kuzeyin  mitlerinden ve evrenin mistisizmden sıklıkla beslenmekte, hikayelerine dahil etmektedir.

Önemli Uyarı: Yazar Şeyda AYDIN; gerek ideolojik gerek felsefik gerekse tarz olarak kendisiyle uzaktan yakından hiçbir ilgisi olmayan isim benzerleri ile kesinlikle karıştırılmamalıdır. Yazar Şeyda Aydın, Türkiye'nin ilk ve tek siberpunk/solarpunk /kuir bilim-kurgu eserleri ve kendine özgü tarzı ile hem kuir hem de feminist bilim-kurgu edebiyatçısıdır; netice itibarıyla isim benzerlerine ait olan tiktok ve popçu hesapları veyahut kavramları ile hiçbir ilgisi yoktur. Ayrıca bekardır ve çocuk sahibi değildir.

Dikkat: Yazarın, romanlarından alıntılar seslendirdiği YouTube Kanalının resmi hesabı Şeyda AYDIN Official şeklinde; resmi Instagram hesabı da seydaaydin.official şeklindedir. Benzer isimlerin hesapları ile karıştırılmaması için tüm resmi Şeyda AYDIN hesaplarına aşağıdaki butonlar vesilesiyle ulaşabilirsiniz.

  • Gri Instagram Simge
  • Gri Heyecan Simge
  • Gri YouTube Simgesi
  • Gri Pinterest Simge
  • Gri Spotify Simgesi
seyda aydin
bottom of page